Ez az utolsó előtti teljes napom, ennek megelfelelő a kedvem is. Igyekszem minél többet kihozni, főleg, hogy érzem, mennyire fog hiányozni Tamara és a többiek.
Reggel találkozom Levan Berdzenishvilivel, a liberális párt egyik meghatározó alapítójával. Levan egy jó kedvű 50-es politikus, akit hetvenes évek végén (a párt alapítása miatt) a Gulágra küldött a Szovjetunió. Részben ennek, részben a rendszerváltás után játszott meghatározó szerepének köszönhetően ismert és becsült személyiség a mai napig, nagy megtiszteltetés, hogy időt szakít rám.
Finoman szólva sincs túl jó véleménnyel Szakashviliről, bár a mostani konfliktust illetően megértően viselkedik. Szerinte teljesen abszurd Dél-Oszétia függetlensége, a már korábban idézett Andro Barnovihoz hasonlóan Abkháziával kapcsolatban jóval megengedőbb.
Barnovival ellentétben nem tartja ma már reálisnak, hogy Dél-Oszétia visszaszerzésének ígéretével egy orosz báb kerüljön az elnöki székbe. Tizenöt éve ez még elképzelhető lett volna, ma már viszont kizárt. Bármennyire is problémás a szabad médiához való hozzáférés, bármennyire is ellenőrízhető a két legfontosabb tvcsatorna, ezt nem tartja kivitelezhetőnek.
Burjanadzeről szintén árnyaltabb képet ad, mint amit Magyarországon olvashatunk róla. Nemcsak, hogy édesapja révén kérdéses vagyonra tett szert, de hűséges szövetségese volt az utolsó pillanatig mind Shevarnadzénak, mind Szakashvilinek. Jó kapcsolatokat ápol Oroszországgal (nem személyesen Putyinnal) és "nincsenek elvei" - ezt a típust talán mi is jól ismerjük... Ő nem ítél neki túl sok esélyt, szerint Szakashvili legesélyesebb kihívója Grúzia ENSZ nagykövete lehet, aki ugyan most még túl fiatal (34 éves, az alkotmány szeirnt pedig legalább 3 évesnek kell lennie), de néhány év múlva már abszolút potenciális ellenfele lehet Misának.
Új szlogent is gyártott a mostani helyzetre: Stop Russia, Stop Misa! Szerinte előbb-utóbb "teljesül" "Misa legfontosabb szövetségesének" kívánsága, vagyis megbukik Szakashvili. Persze nem állítja, hogy bármiféle tudatosság lenne Szakashvili és az orosz vezetés játszmái mögött, de szerinte rövid távon ez nagyon megerősítette a grúz elnököt - hosszú távon viszont a halálát jelenti. Miért? Egészen egyszerű a képlet: ha Misa életben akar maradni, muszáj csatlakoznia az országnak vagy a NATO-hoz, vagy az EU-val kell szorosabbra fűznie a kapcsolatait. Bármelyik is következzen be, elengedhetetlen hozzá, hogy európai mércével is szabad és tiszta választások legyenek. Ha ugyanis tiszta választásokat tartanak, szerinte Szakashvili megbukik. Ha nem sikerül egyik szervezethez sem közelebb kerülni, akkor szintén keresztet vethet az újraválasztásának.
Levan után hív Nino: Maya, a férje (Nino papája) és Keti, az Open Society Georgia leendő elnöke most készülnek meglátogatni néhány tábort, Maya nagyon örülne, ha csatlakoznék hozzájuk.
Nem sokkal később már az autóban ülünk mind a négyen, irány a reptér melletti piac, ahol nagyban is lehet vásárolni, nekünk pedig az kell. A piac olyasmi, mint otthon, azt leszámítva, hogy elképesztő retek és tömeg van, mint egy igazi keleti bazárban. Alkudni viszont nem lehet, pedig gondoltam, hasznossá teszem magam. Mielőtt elmennénk bevásárolni, Maya felvesz némi pénzt abból, amit az amerikai barátai gyűjtöttek. Először azt hiszem, hogy 600 dollár sok lesz, de hamarosan kiderül, mennyire kevés is.
Az első utunkat Keti szervezi, a 22-es számú iskolába megyünk. Egy hete még 300 menekült élt itt, nagyrészük Goriból menekült, ahová az elmúlt napokban visszatértek. Az a kb 100 ember, aki ottmaradt, viszont napok óta nem evett semmit lényegében, elfogyott minden tisztálkodási szer és a pelenkák is.
Az egyik garázsban veszünk kaját Mayával. Megszámoltam, mi mindent vásároltunk: 50 doboz konzervhús, 10 kiló rízs, 25 liter olaj, 500 tojás, 5 kiló orosz teakeksz, 10 csomag pelenka, 50 tubus fogkrém, 100 fogkefe, két zsáknyi tészta meg valami konzerv, kb 20 doboz. (Nincs rajta semmi, én meg elfelejtem megkérdezni Mayát.) Közben Keti és Maya férje elmennek szappanért, zsebkendőért, wcpapírért és mosószerért. Az Opel csomagtartója kezd megtelni. Mindezezkért 380 Larit, nagyjából 320 dollárt fizetünk.
Fél órányi kóválygás után megtaláljuk Tbiliszi Afrika nevű negyedében a Chinchinadze utcát. (Megkérdezem, miért hívják Afrikának - maybe its that far as Africa, érkezik a sommás válasz Ketitől.) Az iskolában nyugalom van, a gyerekek kint játszanak, a szülők bent beszélgetnek. Persze nagyon örülnek a csomagoknak, Ketiék titokban vásárolt kenyerének szintén.
A képen Maya férje és Dima látható. Dima felesége hat hónapos terhes , egy kis grúz faluból menekültek el Gori mellől. Dima azt mondja, vasárnap visszament a faluba: mindent leromboltak, az ő házuk helyén egy hatalmas megfeketedett romhalmaz áll, fogalma sincs, mi lesz velük, hova szüli meg a felesége a gyereket.
Az egyik anyuka magához ragadja az irányítást és elkezdi szétosztani az élelmiszert
Hálásak nekünk, bár ezen a képen inkább megilletődöttnek tűnnek...
Innen egy másik iskolához megyünk, újabb bevásárlás következik, hasonló tételekkel.A piacról külön "bevásárlókocsit" kapunk, amikor kiderül, hova is lesz ez a mennyiségű kaja.
A következő helyen nem jön ki senki elénk, elmentek a városba nézelődni egy ukrán önkéntes-csoporttal. Ledobjuk a kaját és megyünk is tovább. Én azért a kedvedért lefényképezem a bontatlan amerikai segélydobozokat, benne a sok, számukra megemészthetetlen kajával
Indulnánk haza, mert már nagyon szakad az eső, de Keti még egy helyre el szeretne menni. Benne vagyunk, indulunk - majd kis híján el is menekülünk. Oltári kiabálás és verekedés van az udvaron, én egy szót sem értek abból, ami történik. Maya telefonál a nőnek, akinek elvileg az lenne a feladata, hogy az ilyen helyzeteket megakadályozza, vagy legalábbis megoldja - és neki is kell szétosztania a segélyeket. Végül megjelenik Mate, átveszi a dobozokat és int, hogy inkább menjünk.
Este Maya meghív magukhoz vacsorázni, amit örömmel fogadok. Most viszont mennem kell, holnap beszámolok arról, hogy szerintük hol lesz az új Dél-Oszét konfliktus, hogy hogyan emlékeznek a szovjet időkre és mit gondolnak Misáról.
Holnap, az utolsó nap, elmegyek Rustaviba, ahol a legnagyobb sátortábor áll, elviszem nekik a megmaradt, ajándékba szánt gyógyszereimet és utána beszámolok.
Nakhvamdis