Az állomás zenés, vannak vonatok szerte a volt Szovjetunió városaiba. Mielőtt az ember felszállhat egy járműre, igazoltatják a rendőrök. Az alább leírtak a későbbiekben még párszor megismétlődnek, úgyhogy csak egyszer írom le, a későbbiekben csak "igazoltatás"-ként fogok erre hivatkozni.
Sörhasú, zsírnyakú kortalan morcos tányérsapkás pofa köszönés nélkül odaböfögi: paszport. Itt még kedvesen, később egyre kevésbé mosolyogva, a vége felé leplezetlen megvetéssel odanyújtom. Jelentőségteljesen átlapozza, elölről hátrafelé, becsukja, nézegeti a fedelét, aztán újra átlapozza. Felteszi az ötvenmilliós kérdést: ad kuda ti? (Az oroszban az ismeretlen tegezése jelentős prosztóság, for the record.) Vengrija. Vengerszkij - legközelebb, ha jövök, rátetováltatom a homlokomra, bár lehet, hogy akkor is megkérdezné. Aztán a Nove Afon feliratú marsrutka ajtajában megkérdezi (na mit?), hogy hova megyek. Nove Afonba, válaszolom és mutatok a táblára. Mit akarok ott csinálni? Megnézni a kolostort. Hol lakom? Ulica Ladarja. Hotel? Nem, apartman. Hol jártam eddig? Szukhumiban. Mikor jöttem? Tegnap. Meddig maradok? Csütörtök. Pakoljam ki a táskám. Kapcsoljam be a fényképezőgépet, mutassam meg a képeket. Én hülye nem töltöttem le a stikában a határon és Galiban lőtt képeket, a zsírnyak kitörölteti őket. Újabb kérdez-felelek, ismét átlapozza az útlevelemet, majd felteszi a legszemetebb kérdést, amire pontosan tudja a választ: miért nincsen abkház vízumom? Mert hétvégén nincs nyitva a "külügyminisztérium", te zseni. Tanakodik, nyilván pénzt akar, közben elmegy a marsrutka. Kellően fel van nyomva az agyam, egy büdös kopejkát nem lát tőlem, az hétszentség. Még egyszer átlapozza az útlevelem (mit hisz, közben hány pecsét került bele?), tanakodik, majd visszaadja és szó nélkül elmegy.
A következő marsrutkával bő óra múlva el is indulok a cca 20-25 kmre fekvő településre. Az első ellenörzőpont a város határában van felállítva, az előző klónja benéz a marsrutkába, hátul középen ülök, nem szúr ki, mehetünk. Az út vadregényes, nem esik, de borús az idő. A hegyek között-fölött megrekednek a felhők, pont olyan, mint az őserdőkről szóló természetfilmekben.
A nyugodt bámészkodásnak hamar végeszakad, újabb ellenőrzés, újabb zsírnyakú, ezúttal kiszúr. A marsrutkán utazik még 2 középkorú orosz turista is, nekik még mond is valami kedveset a zsírnyakú, de engem leszállít. Pár percnyi várakozás után a sofőr dudál, zsírnyak meg int neki, hogy menjen nyugodtan tovább. Na ilyet még nem éltem. A 150 Rubelnyi útiköltségem bebukásánál nagyobb baj, hogy innen se előre, se hátra, szabad hellyel rendelkező marsrutka nincs, hiszen teltházzal indulnak csak el. 40 percnyi ácsorgás után jön egy, felkönyörgöm magam, az állójegy 200 Rubel.
Nove Afonnál újabb igazoltatás, de ezúttal megvár a marsrutka, 10 perc múlva az állomáson leszállok, ott újabb igazoltatás. (Ennyire nem bíznak egymásban vajon?) Elindulok a tengerparton, nagyon szép, hangulatos, bár az elhagyatott fagyizók, saslikosok azért beszédesek.
Kiszúrom a kolostort, a bejáratánál újabb igazoltatás. Mi a franc folyik itt?
A kolostor még ilyen lepukkant állapotban is nagyon impozáns, a bazilika belülről nagyon szép freskókkal van díszítve, és mivel "csak" 200 éves, még egész jó állapotban is van. A sós levegő persze itt-ott kikezdte a főkupola Jézusát, de ha jól láttam, a külső homlokzattal együtt ezt is fel fogják újítani.
A kolostorból még szebb a kilátás, a borult idő ellenére látszanak Szukhumi házai.
De látszik más is: az öbölben állomásozó két hadihajó. A nemzetközi egyezményeket és jogot semmibevéve az orosz fekete-tengeri flotta több hajója is a partoknál várakozik.
Péntek reggel óta nem volt szerencsém folyó vízhez (mennyire tudom most értékelni Názi hideg vízét!) és részben ebből kifolyólag szükségleteim elvégzéséhez se. 2 nap nem a világ, ezt pláne remélni fogom este is, amikor a helyzet még mindig változatlan. Nove Afonban ugyanis egyáltalán nincs ma víz, a nyilvános wckről meg ne is beszéljünk... Nem tudom mióta nincs víz, de az állapotokból ítélve utoljára a háború előtt öblíthették le a koedukált guggolós cuccokat.
A kolostorból lefele egy másik úton megyek, ami nemcsak azért jó ötlet, mert így elkerülöm a zsírnyakúakat, hanem mert sikerül másik 200 Rubelért egy Abkházia térképet beújítanom. A városka központjának számító parknál újabb zsírnyakú, újabb igazoltatás. Kezdem baromira unni.
Egy kávé után, ami a kis tó közepén kialakított büfé teraszon sikerül meginni
(a videón látszik, ahogy a forró kvarcban forr fel a kávé) indulok a cseppkő-barlanghoz, közben ilyeneket látok:
Zsírnyak után vissza a parta, útközben belebotlom ebbe:
A '92-93-as háború nove afoni katonai áldozatainak emelt emlékmű, belül kis múzeummal.
Elsétálok a marsrutka megállóig, irány Gagra, az orosz határhoz közeli Siófok-típusú üdülőváros. Szokásos igazoltatás. Az indulásra várva meglátom ezt a molinót azt hiszem, kezdem érteni, mi ez az igazoltatási láz.
Május 9, a győzelem napja. A neo-szovjet putyini ideológia egyik legfontosabb eleme a Szovjetunió minden értelemben vett rehabilitálása, erre pedig az egyik legjobb eszköz a vitathatatlanul fontos és dicsőséges győzelem a náci Németország felett, ezért a győzelem napi parádé és ünnepség az egyik legfontosabb állami ünnep a putyini Oroszországban. A Szovjetunió legszebb napjaiban látott monumentális parádékat megszégyenítő putyini katonai szemléket érthetően szigorú biztonsági intézkedések előzik meg. Arra viszont nem gondoltam, hogy ez a műsor, ha kicsiben is, de itt is megismétlődik. (Oroszországon kívül azt hiszem csak Lukasenkónál és Ukrajnában megy ez a műsor, utóbbinál abszolút érthetően. Biztos hiányos történelmi ismereteim okozzák, hogy hirtelen nem tudok egyetlen abkház tábornokot sem megnevezni a győztes Vörös Hadseregből.)
Erre jön rá, hogy láthatóan nem orosz/ukrán turista vagyok, tehát biztosan valami rosszban sántikálok.
Az út Gagrába 400 Rubel, az aszfaltozás - hiszen itt, ellentétben Szukhumitól délre, a Grúzia felé vezető úton oroszok is közlekednek - tökéletes, teljesen új. Ahogy az ellenőrzés is. Egészen sokáig gond nélkül megúszom az utat (4 igazoltatás, de a marsrutka megvár), de amikor elérjük Gudautát, leszállít az illetékes zsírnyak, nem mehetek tovább. Se a könyörgés, se a belengetett pénz nem segít, mosolygósan határozott, kizárt dolog, hogy átengedjen. A marsrutka sofőrje rendes, a fele pénzemet visszaadja és közben szomorúan annyit mormog a bajsza alatt: Erunda! (Marhaság!)
A helyzet hasonló, mint délelőtt, itt kicsi az esély, hogy marsrutkát fogjak. Fogalmam sincs, mennyire bevett szokás a stoppolás, de nincs jobb ötletem. Bő óra eltelik, mire megáll egy autó - egy taxi. Ő is tudja, én is tudom, hogy annyit kér, amennyit akar. 1000 Rubel, 600-ra sikerül lealkudni. A szívbaj kerülget, de már esteledik, eszem ágában sincs itt ácsorogni. Érdekes, a taxit nem állítják meg a zsírfejek, 7-re Nove Afonba érek. Igazoltatás a marsrutkánál, de fél 9-re Szukhumiba érek. Ha valamelyik Woody Allen klasszikus hősnője lennék, úgy basztam volna a földhöz a táskámat a "paszport!" felszólításra Szukhumiban, hogy csak úgy repkedtek volna mindenfelé a fényképezőgép darabjai. A nap közel felét igazoltatással vagy ennek köszönhetően marsrutkákra várakozással töltöttem. Nonszensz. Lesétálok a tengerpartra kiszellőztetni a fejemet és egy kicsit lehiggadni. Egy lélek sincs.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése